Začátek HTML stránky

Stíhačka odstartuje dálkový pochod po stopách vzbouřenců

09.05.2017

 

Za zvuku trubačů a dunivého rachotu stíhačky se vydají na trasu účastníci dálkového pochodu Po stopách Rumburské vzpoury. Jeho druhý ročník odstartuje v sobotu 13. května v Rumburku a zdatné turisty i cyklisty čeká zdolání 35 kilometrů dlouhé cesty do Nového Boru. Akce, kterou pořádají města Nový Bor a Rumburk společně s Československou obcí legionářskou, jednotou Liberecký kraj a Aliancí Military Clubs ČR, je připomínkou letošního 99. výročí největšího protiválečného vystoupení vojáků na českém území za první světové války.


„Začátek pochodu je naplánovaný na 8:00 hod. ráno z rumburského Lužického náměstí, zde budou probíhat i registrace. Odvážlivci dostanou mapy s vyznačenou trasou pochodu, která vede po značených turistických cestách. Součástí mapy budou i telefonní kontakty na strážníky z obou měst pro případ nouze,“ upřesňuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu na novoborské radnici Alena Forgáčová.


Rozptýlení na dlouhé cestě poskytne účastníkům střelecké stanoviště, které bude na Nové Huti. Do cíle, kterým je koupaliště v Novém Boru, by měli všichni dorazit nejpozději do 20:00 hodin. Zde bude připravené občerstvení a všichni obdrží pamětní list.


Zájemci z Nového Boru a okolí, kteří by chtěli projet trasu pochodu na kole, mohou využít cyklobus do Rumburku. Ten pojede od vlakového nádraží v Novém Boru ráno v 7:15 hodin.


Rumburská vzpoura bylo protiválečné vystoupení českých vojáků náhradního praporu 7. střeleckého pluku rakousko-uherské armády, která vypukla 21. května 1918 v Rumburku. Zpočátku byla reakcí zejména na špatné zásobování jídlem, v jehož důsledku vojáci trpěli hlady, nevyplacený žold a šikanu německými důstojníky. Až po obsazení Rumburku se vojáci rozhodli, že potáhnou na Prahu a ve spojení s obyvatelstvem a dalšími vojenskými jednotkami ukončí válku revolučním převratem. Vzpoura byla pod Chotovickým vrchem u Nového Boru potlačena a deset hlavních vzbouřenců popraveno, z toho sedm v Novém Boru.

 

U příležitosti 100. výročí Rumburské vzpoury, které připadne na příští rok, chystají obě města s Československou obcí legionářskou, jednotou Liberecký kraj, velkolepé oslavy. Jejich součástí bude například historická bitva, vydané budou i pamětní medaile. Na světě již je kniha „Vojenská vzpoura v Rumburku 1918. Od Rumburku po Nový Bor“ autorů Karla Oktábce a Radka Andonova.  Zájemci si ji budou moci zakoupit v novoborských knihkupectvích u pana Rady a u pana Šepse.

 

 

TRASA POCHODU

 

 

 

 

 

 

 

Datum poslední aktualizace: 10.05.2017 22:16
Naposledy aktualizoval: Radmila Pokorná


Kontakt

MĚSTSKÝ ÚŘAD

nám. Míru 1
473 01 Nový Bor
Tel: 487 712 311
E-mail: epodatelna@novy-bor.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý: 8:00 - 11:00
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: neúřední den
Pátek: 8:00 - 11:00


IČ: 00260771
ID datové schránky: b7wbphv

Uživatel

  

Počasí na nejbližší dny