Začátek HTML stránky

Pochod Po stopách Rumburské vzpoury absolvovali mládežníci i senioři

Více než stovka účastníků 2. ročníku dálkového pochodu Po stopách Rumburské vzpoury si zaslouží respekt za odvahu i výkon. V sobotu 13. května vyrazili z Rumburku po trase, která prakticky kopírovala cestu vzbouřenců z roku 1918. Cestu bylo možno absolvovat pěšky či využít variantní řešení pro cyklisty, překvapivě však dorazili i jezdci na koloběžkách.

 

 

Slavnostního zahájení na Lužickém náměstí v Rumburku se společně ujali starostové obou měst, Jaromír Dvořák i Jaroslav Sykáček, kteří se spolu s příslušníky ozbrojených složek i civilního obyvatelstva vydali za zvuků trubky po trase vzbouřenců.

 

V průběhu registrace byli všichni účastníci vybaveni podrobnými instrukcemi, společně pak vyrazili k budově rumburského muzea, kde získali historická razítka do připravených propagačních materiálů, a pak už je čekalo jen fyzicky namáhavé překonávání přírodního terénu se zastávkou u pomníku za rumburským hřbitovem. Ukončení pochodu bylo na novoborském koupališti, kam první dorazili pochopitelně cyklisté. První pěšáci se objevili v rekordním čase již kolem půl čtvrté. Ostatní v menších skupinkách doráželi postupně cca do 19.00 hodin. Přestože všichni obdrželi stejné mapy, délka trasy dosahovala rozptylu kolem 10 km, neboť ne všichni zvolili nejkratší cestu. Někteří si záměrně prodloužili cestu přes vrchol Klíče, jiní nezáměrně přes Tolštejn. Jeden z účastníků zamířil až do nejsevernějšího místa ČR, které leží u vesnice s přiléhavým názvem Severní v katastru obce Lobendava ve Šluknovském výběžku a udává se zeměpisnou souřadnicí 51° 03´ 33´´ severní šířky.

 

 

Počáteční obavy stran počasí se naštěstí nenaplnily a prakticky celou cestu provázelo účastníky pochodu sluníčko. K večeru se sice přihnala bouřka a pěšáky, kteří ještě byli na trati, pěkně promáčela, všichni však do cílové občerstvovací stanice v prostorách novoborského koupaliště dorazili zmožení, někteří zmáčení, ale v dobré náladě. Kromě občerstvení obdrželi účastníci i pamětní listy a zasloužený potlesk.

 

Všem, kteří měli odvahu se tohoto pochodu zúčastnit, za pořadatelský tým měst Nový Bor i Rumburk děkujeme a věříme, že se opět sejdeme na 3. ročníku v roce 2018, v roce 100. výročí Rumburské vzpoury. Velký respekt si za odvahu i výkon zaslouží všichni. Věkový rozptyl účastníků byl cca 60 let. Na trať se vydali mládežníci bez občanského průkazu v doprovodu rodičů i senioři ve věku 70 let. A všichni zdolali všechny terénní nástrahy a nerovnosti.

 

 

Novinkou letošního ročníku pak bylo střelecké stanoviště, které zajistili členové Aliance Military Clubs Liberec.  Pozvání na akci přijali žáci oboru Bezpečnostně právní činnost ze šluknovské střední školy, příslušníci AZ AČR a ČsOL, Jednota Liberecký kraj, jejíž členové se významně podíleli na přípravě celé akce a všichni dohromady tvořili největší skupinu pěšáků. Poděkování pak patří i městské policii obou měst, která pomáhala s bezproblémovým pohybem účastníků a současně byla připravena v případě potřeby poskytnout pomoc. 

 

Díky všem a těšíme se na vás příští rok.

 

RNDr. Alena Forgáčová, vedoucí OŠKS

 

FOTOGALERIE ZDE

 

 

 

Datum poslední aktualizace: 16.05.2017 20:59


Kontakt

MĚSTSKÝ ÚŘAD

nám. Míru 1
473 01 Nový Bor
Tel: 487 712 311
E-mail: epodatelna@novy-bor.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý: 8:00 - 11:00
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: neúřední den
Pátek: 8:00 - 11:00


IČ: 00260771
ID datové schránky: b7wbphv

Uživatel

  

Počasí na nejbližší dny