Začátek HTML stránky

Odešel Radovan Novotný

Město Nový Bor zasáhla smutná zpráva. V úterý 4. července nás opustil po dlouhé těžké nemoci Radovan Novotný, významná osobnost novoborské kultury.


Vyjmenovat veškeré jeho zásluhy o udržení společenského života nejen ve městě Nový Bor, je téměř nemožné. Ke kultuře a zejména k filmu tíhnul od mládí. Vystudoval Čimelickou filmovou školu, pracoval v České televizi a v kulturním středisku v Praze. Pomáhal začínajícím umělcům, sám se věnoval amatérskému filmu. Se zkušenostmi z velkoměsta se pustil do organizování kulturních akcí v Novém Boru. Nejdříve jen v městském kině, posléze se stal jednatelem společnosti Kultura Nový Bor, s. r. o.


Organizoval koncerty, výstavy, ale hlavně skvělé, i mezi filmovými tvůrci proslulé premiéry filmů. Na ně dokázal přitáhnout do města skla významné osobnosti herecké i tvůrčí.  Před téměř 16 lety založil Novoborskou akademii spojených kinematografií, na níž provozovatelé kin z celé republiky společně se zástupci distribučních společností udělují ceny nejlepším českým filmům, hercům a režisérům. Byl členem představenstva Asociace provozovatelů kin i členem pracovní skupiny Ministerstva kultury pro koordinaci digitalizace českých kin.


Bojoval o zachování novoborského městského kina, když přesvědčil zastupitele o nutné investici do digitalizace, na nohy postavil místní letní kino a také stál u zrodu Česko-brazilských dnů a karnevalového masopustu, které se již staly tradičními. Jeho tvůrčí podpis nesly městské slavnosti a řada dalších akcí.


„Svoji“ kulturu neřídil jen z kanceláře. Nebylo mu cizí kvůli vysněné akci udělat nemožné, osobně pozvat zajímavé hosty ze zahraničí. Stejně tak se neostýchal a nestranil návštěvníků. Byl s nimi v těsném kontaktu. Všímal si života ve městě a reagoval na přání jeho obyvatel, naslouchal jim. Byl tím, kdo pro novoborskou kulturu dýchal.


Radovan, jak jeho jméno napovídá, rozdával celý život lidem radost. Byl především člověkem, který neváhal komukoliv pomoci.  Dokázal s velkým šarmem překonávat ty největší překážky. Byl příkladem lidskosti se srdcem na dlani. Neznal slovo "nelze", vždy dokázal, že pílí a odhodlaností lze vše, co si člověk vysní. Bude dál žít v našich srdcích.


Městu Nový Bor bylo ctí Radovanovi Novotnému poděkovat za to, že nám jeho zásluhou naši kulturu kdekdo závidí, udělením městské Ceny Ď letos na jaře.

 


Město Nový Bor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datum poslední aktualizace: 11.07.2017 22:00


Kontakt

MĚSTSKÝ ÚŘAD

nám. Míru 1
473 01 Nový Bor
Tel: 487 712 311
E-mail: epodatelna@novy-bor.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý: 8:00 - 11:00
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: neúřední den
Pátek: 8:00 - 11:00


IČ: 00260771
ID datové schránky: b7wbphv

Uživatel

  

Počasí na nejbližší dny