Začátek HTML stránky

Masopust v duchu brazilského karnevalu přilákal na tři tisíce diváků

Rada vyslanec Brazilské federativní republiky Acir Pimento Madeira Filho společně se starostou Nového Boru Jaromírem Dvořákem a náměstkyní hejtmana Libereckého kraje Jitkou Volfovou zahájili v pátek v městském kině dvoudenní oslavy Česko – brazilských dnů. Ty proběhly již po jedenácté v rámci novoborského masopustu.


„Jde o ojedinělou akci v rámci republiky. V minulosti z Novoborska odcházeli obchodníci se sklem do jihoamerických zemí, včetně Brazílie. Oslavy jsou připomínkou tradic, obnovení kořenů a souvislostí,“ vysvětlil Jaromír Dvořák.


Jak blízko k sobě mají obě země, vyzdvihl také rada vyslanec Acir Pimento. „I když jsme zeměpisně od sebe, přece jsme tak blízko. Spojují nás tradice, radost ze života a touha sdílet bohatou kulturní rozmanitost,“ řekl v češtině, za což si od diváků vysloužil dlouhý potlesk. Vyjádřil také uznání Brazilského velvyslanectví pořadatelům za úsilí a vynaloženou tvůrčí práci a profesionalitu, která vytvořila z této akce mimořádnou událost.


Součástí slavnostního večera byla vernisáž výstavy textů Yvonne Fričové a fotografií Pavla Friče z knihy Brasília-město-sen. Je to vůbec první česká publikace, která je věnovaná hlavnímu městu Brazílie. „V Novém Boru má světovou premiéru, oficiálně ji představíme začátkem května na mezinárodním knižním veletrhu v Praze u příležitosti 60. výročí od zahájení výstavby města Brasília, na níž měl zásluhu tehdejší prezident českého původu Juscelino Kubitschek,“ řekla Yvonne Fričová. Výstava manželů Fričových potrvá v městském kině do konce dubna. Otevřeno je denně jednu hodinu před filmovým představením nebo po telefonické dohodě kdykoliv.


Diváci ocenili aplausem vestoje unikátní koncert pouze pro Nový Bor bubeníků Tam Tam Batucady společně s Felixem Slováčkem a Pavlem Větrovcem. Oba hudebníci navíc potěšili známými filmovými melodiemi. Atmosféru brazilského Ria vnesly do sálu městského kina brazilské tanečnice v krásných kostýmech Viviane a Fabiane, které rozvlnily křivky za doprovodu Tam Tam Batacudy.


Oslavy vyvrcholily sobotním programem v centru města. Masopustní průvod, čítající více jak dvě stovky masek, vyrazil od kina na náměstí v čele s Novoborskými mažoretkami, bubeníky Tam Tam Batucady a tanečním souborem Boráček. Dům dětí a mládeže Smetanka šel v plné hasičské zbroji, volejbalová akademie předvedla skvělý tým mladých sportovců. Chůdaři, kejklíři, fitness tanečnice Zumby, lyžníci na historických lyžích, piráti, vodník a indiáni společně tančili v rytmu samby. Přehlídku fantazie a pestrých kostýmů si nenechalo ujít na tři tisíce lidí.


Díky dobrovolníkům ze Ski Polevsko, kteří zajistili „lokální sněžení“ na náměstí, proběhl závod na historických lyžích. Poprvé stál na lyžích také brazilských výtvarník Ricardo Hoineff, který ve šviháckém obleku statečně bojoval o nejlepší umístění.

 

Rada vyslanec Brazilské federativní republiky Acir Pimento Madeira Filho společně se starostou Nového Boru Jaromírem Dvořákem zahájil vernisáž výstavy textů textů Yvonne Fričové a fotografií Pavla Friče z knihy Brasília-město-sen. FOTOGALERIE ze slavnostní vernisáže zde

 

 

Manželé Yvonne a Pavel Fričovi

 

 

Felix Slováček vyzkoušel funkčnost skleněné růže, kterou dostal od Vladimíra Žíly (Astera).

 

 

Bubeníci Tam Tam Batacudy

 

 

Výstavu manželů Fričových spojenou s přednáškou a promítáním navštívili v pátek dopoledne žáci novoborských základních škol. Proč v Novém Boru slavíme Česko-brazilské dny, jim vysvětlila místostarostka Stanislava Silná (vpravo) v doprovodu radní Liberekcého kraje Květy Vinklátové. Fotogalerie zde

 

 

Sobotní masopust v duchu brazilského karnevalu karnevalu. FOTOGALERIE ZDE

 

 

 

 

 

Závod Historická lyže. Brazilec Ricardo Hoineff poporvé na lyžích a s cenou od Glasborru. FOTOGALERIE zde

 

 

 

 

 

Datum poslední aktualizace: 12.03.2017 22:35


Kontakt

MĚSTSKÝ ÚŘAD

nám. Míru 1
473 01 Nový Bor
Tel: 487 712 311
E-mail: epodatelna@novy-bor.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý: 8:00 - 11:00
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: neúřední den
Pátek: 8:00 - 11:00


IČ: 00260771
ID datové schránky: b7wbphv

Uživatel

  

Počasí na nejbližší dny